רוצה להיות עצמאי? תבדוק שאתה מסוגל

החלטת להיות עצמאי, אבל האם זה בכלל מתאים לך? יש המון שאלות שכדאי לשאול לפני שבוחרים בדרך הזו, כי יכול להיות שבכלל נולדת להיות שכיר

כל אחד רוצה להיות עצמאי בשלב כזה או אחר של חייו. הרי זה רק טבעי לרצות לקום בבוקר בלי בוסים על הראש, בלי לתת דין וחשבון לאף אחד/ת. אבל האם להיות עצמאי זה באמת החלום?

תענו על השאלות הבאות ואולי תגלו שזה בכלל סיוט. אם עדיין תרגישו שזה נשמע טוב, אולי זה הזמן להתחיל לחשוב על זה ברצינות.

מוכנים לעבוד קשה?

אם חשבתם שהעבודה בתור שכירים הייתה קשה, אז מצפה לכם הפתעה. להיות עצמאי זו העבודה הכי קשה בעולם. אין יום ואין לילה, אין חגים ואין סופי שבוע. זוהי עבודה שלא נגמרת לעולם. אין הטבות, אין נופשים, אין מתנות בחג ואין פרס עובד מצטיין. הפרס הכי גדול שלכם יהיה אם תצליחו להביא משכורת ראויה. נשמע אכזרי? להיות עצמאי זה אכזרי לפעמים.

עומד להיות עצמאי במשהו שאתה ממש טוב בו?

כי חברים, אם אתם לא ממש טובים, מוטב שתוותרו מראש. התנאי הראשון לעסק מוצלח הוא לספק סחורה מוצלחת וזה לא משנה מה אתם עושים. חשוב שיהיה לכם ידע, כישרון, קשרים – את כל החבילה.

איך אתם במצבי לחץ?

להיות עצמאי זה אומר לרדוף אחרי צ'קים ולקוחות. זה אומר להתמודד עם דדליינים קשוחים, עם כישלונות, פאשלות, לקוחות לא מרוצים ועוד. אתם תמצאו את עצמכם לפעמים רוצים לבכות (אבל לא יהיה לכם למי) ולהתפטר (אבל אתם הבוסים). חשוב מאוד שתדעו לנשום, להירגע, להתמודד עם מצבי לחץ ולפתור אותם.

יש לך משמעת?

להיות עצמאי זה אומר שאין לך בוסים. חושב שזה כיף? תחשוב שוב. זה גם אומר שאין מי שישב לך על הראש שתעבוד, שתקום בבוקר, שייתן לך דדליין. כשאתה עצמאי אתה הבוס ואתה חייב להיות בוס טוב ולפעמים קשוח. קשוח עם עצמך. אם אתה טיפוס חסר משמעת, שלא יודע להציב לעצמו גבולות, זה עלול להיות בעייתי.

מאורגנים?

כי להיות עצמאי זה אומר להיות סופר דופר מאורגן. אתה חייב לעבוד מול לקוחות, לאסוף קבלות, חשבוניות ולא לשכוח להוציא גם ללקוחות. זה אומר לשלם בזמן, לגבות כספים בזמן, לספק את הסחורה, לעמוד ביעדים ועוד. עובד עצמאי חייב לעבוד עם רשימות, עם טבלאות, לזכור אינספור פרטים ולא לשכוח דבר.

אוהבים חופש?

כי אם כן – תשכחו ממנו. מי שעצמאי לומד מהר מאוד שאין חופש. אין ימי מחלה, אין חגים ואין סופשי שבוע. צריך לעבוד 24/7, כי העסק זה האדם והוא תמיד חייב להיות זמין אם הוא רוצה להרוויח.

פסימיים או אופטימיים?

עצמאי חייב להיות אופטימי, תמיד חייב לראות חיובי, להאמין בעצמו ובעסק שלו. אם הוא לא יהיה כזה הוא פשוט לא יצליח. אדם פסימי שיראה תמיד שחורות, לא יצליח להתמודד עם רגעים ומצבים קשים – ויהיו גם כאלה.

אמיצים?

יציאה לדרך עצמאית היא צעד הדורש אומץ, זה לא דבר המתאים לכל אחד. אנשים רבים נולדו להיות שכירים, טוב להם להיות חלק מהמערכת, הם אוהבים שיש מי שחולק איתם בנטל ובאחריות. רבים רואים בעבודה כשכיר יתרונות רבים, כמו רכב, ביטוחים, חופשות ועוד. עבודה כשכיר מעניקה ביטחון, כעצמאי לא תרגיש ביטחון אמיתי לעולם. אבל כן תרגיש סיפוק מדהים כשתצליח.

מעוניינים בפרטים נוספים עבור המוצר/השירות עליהם נכתב במאמר זה? השאירו למטה פרטים ונעביר אותם לבעל המוצר/שירות