חברות התקשורת של ישראל, סלולר טלפונים קווים ואינטרנט

בישראל ישנן שש חברות המפעילות מערכת תקשורת סלולרית מלאה: פלאפון, סלקום, פרטנר, הוט מובייל, גולן טלקום, ו-Wecom.

מספר חברות נוספות פועלות במודל של מפעיל וירטואלי חלקי או מלא: רמי לוי תקשורת, סלקט תקשורת ו-019 מובייל – ולמספר חברות אחרות נתן משרד התקשורת רישיון דומה אך פעילותן טרם החלה.

השירותים הסלולריים בישראל כוללים שיחות קוליות (פנים ארציות, בינ"ל, משיבון סלולרי ועוד), הודעות SMS ו-MMS, שיחות ווידאו, גלישה מהירה באינטרנט (ובעזרתם גם יישומים נוספים כגון הזרמת מדיה, טלוויזיה ומוזיקה בהתאמה אישית ועוד).

בעשור השני של שנות האלפיים התקיים תהליך להוזלת המחיר בתחום הסלולר על ידי הגברת התחרותיות והפחתת חסמי הכניסה: הכנסת ניידות מספרים, ניתוק הזיקה בין הטלפון הסלולרי למפעיל הסלולרי, הגדלת מספר המפעילים (הן המלאים והן הווירטואליים), והגמשת תנאי הרישוי בייבוא מכשירים סלולריים לישראל. לפי הערכה, בשנת 2013 נמכרו בישראל כ-3 מיליון מכשירים סלולריים, מתוכם כ-2.4 מיליון מכשירים חכמים. ב-2020 היו בישראל כ-10 מיליון מנויים סלולריים.

עד סוף שנת 2025 צפויה להיפסק כליל פעילות כל רשתות דור 2 ודור 3 בישראל. כשנתיים לפני כן, ב-2023 צפויה הפסקת חיבור מכשירים ומנויים לרשתות אלו. בינתיים, החל מ־2022, נאסר ייבוא לישראל של מכשירים שפועלים רק ברשתות אלו.

בזק –  חברה זו קמה בשנת 1984 על ידי המדינה ובשנת 2005 הופרטה והפכה לחברה פרטית. היא חולשת על התשתית הקווית של מדינת ישראל. ב1996 בזק הקימה את בזק בינלאומי שמספקת שירותי טלפון בינלאומיים. כיום היא שולטת על נתח שוק של 36%. בזק מציעה בנוסף לשירותי הטלפוניה הקווים הלאומיים והבינלאומיים גם שירותי טלפון אלחוטי ושירותי אינטרנט. חברות הבת שלה הן: בזק בינלאומי, פלאפון וחצי מניותיה של חברת הטלוויזיה בלוויןyes.012 סמייל –  חברת טלקום לשעבר, קווי זהב הצטרפה לשוק הטלפוניה הבינלאומית בשנת 1997. חברה זאת פועלת גם בתחום האינטרנט ובתקופה האחרונה החלה להיכנס גם לתחום הטלפונים הביתיים תחת הקידומת 072.Netvision 013 – חברה זו היא חברה ציבורית שפועלת בשוק הטלפונים הבינלאומיים משנת 1997. לאחרונה נכנסה לשוק הטלפונים הביתיים. בנוסף לשירותי הטלפוניה נטוויז'ן מספקת גם שירותי אספקת אינטרנט.Hot – אל תחום הטלפונים הביתיים נכנסה הוט בשנת 2005 וקיבלה את הקידומת 077. הוט הייתה החברה הראשונה ששברה את המונופול של בזק בתחום זה. הוט מפעילה באמצעות תשתית הכבלים שלה שירותי טלפוניה, טלוויזיה ואינטרנט.Orange –  בשנת 2009 הצטרפה חברת אורנג' לשוק הטלפון הביתי והשיקה את טכנולוגיית V.O.B.  נכון להיום פרטנר תקשורת מפעילה שירותי טלפון ביתיים ואלחוטיים, שירותי אינטרנט ושירותי בידור ומולטימדיה שמבוססים על האינטרנט.אקספון 018–  חברה זאת פועלת בתחום הטלפון הבינלאומי. היא חלק מחברת אקספון העולמית שנכנסה לישראל בשנת 2004. חברה זאת מספקת גם שירותי אינטרנט. היא חברה 'כשרה' שאינה פועלת בשבת ופונה למגזר החרדי בישראל.Skype –  סקייפ הינה חברה שמספקת שירותי טלפוניה דרך האינטרנט. חברה זאת מספקת תוכנת מחשב הניתנת חינם ומאפשרת שיחות טלפון ווידיאו חינם בין לקוחותיה. בנוסף ניתן לרכוש דרכה שירותי טלפון בתשלום בדרך של חבילת שיחות לכל היעדים.

תקשורת סלולרית

אם לפני 20 שנים לא תארנו לעצמנו את הנגישרות מכל זמן ובכל מקום, היום קשה לדמיין איך נחיה ללא מכשיר הסלולר שלנו. חברות התקשורת בתחום זה הינן:פלאפון – פלאפון תקשורת בע"מ הינה חברת הבית של בזק. היא הוקמה בשנת 1986 על ידי מוטורולה ותדיראן, והייתה הראשונה שהביאה את בשורת המכשירים הסלולאריים לישראל. עד 1994 שלטה שליטה בלעדית בשוק עד שנכנסה לתחום חברת סלקום. בשנת 2004 היא עברה לשליטת חברת בזק. כיום היא החברה השלישית בגודלה בשוק. היא מספקת את טכנולוגיית ה high speed gsm שנחשבת לאחת הטכנולוגיות המתקדמות בעולם.סלקום – כאמור סלקום הוקמה בשנת 1994. היא חברה ציבורית שמספקת שירותי טלפוניה סלולאריים ליותר משלוש מיליון לקוחות. בהתאם לזאת היא החברה המובילה מבחינת מספר לקוחות בישראל. היא הראשונה שהכניסה את שירותי ה'טוקמן' פריפייד- כרטיס נטען שמספק תקציב לשיחות ללא התחייבות חודשית. לסלקום ישנה מחלקה 'כשרה' שמספקת שירות מותאם לחברה החרדית.Orange –  אורנג' נכנסה לתחום כספקית טלפוניה סלולארית בשנת 1999. היוותה כמתחרה שלישית לקודמותיה וקידמה את מותג הדור השלישי בישראל שבו היא נמצאת עם מספר הלקוחות הגדול ביותר. אורנג' החלה להתפשט לחברת מולטי מדיה שמספקת גם טלפוניים ביתיים ושירותי אינטרנט.מירס – מירס הוקמה בשנת 1994 על ידי מוטרולה. היא החברה היחידה שמאפשרת שיחות ווקי-טוקי. חברה זו היא הראשונה שהביאה את טכנולוגיית הGSM לארץ ואת שירותי הטלפון ה'כשר' שמאושר על ידי וועד הרבנים. היא מתמחה בנתינת שירות למגזר העסקי.מפעיל וירטואלי – התחום החם היום הוא מתן שירותי סלולר וירטואלים – כלומר, שימוש בתשתית של אחד משלושת הספקים הקיימים, תוך מיתוג אחר ותמחור זול. אם משהו ישנה את השוק ואת רמת התחרותיות בו זה כניסת המפעילים הוירטואלים (כדוגמת: YouPhoneגולן טלקוםהום סלולר,  רמי לוי ועוד)

תחום הטלוויזיה

YES – בשנת 2000 נכנסה חברת YES לשוק הטלוויזיה. חברה זאת הכניסה את ערוצי הטלוויזיה בלווין איתם עשתה את מהפכת השידור הדיגיטאלי והאינטראקטיבי. וכיום היא מחזיקה בנתח של 38% משוק הטלוויזיה. לראשונה נוצרה תחרות בין ספקי ערוצי הטלוויזיה.במהירות הוסיפה יס מגוון של ערוצים מכל התחומים. כיום יס משדרת 130 ערוצים דיגיטאליים כאשר ההתמקדות שלה היא על סרטים. יש לה 8 ערוצי סרטים שמחולקים לפי קטגוריות של ז'אנרים ( קומדיה, אימה, סרטים זרים, פעולה, ישראלי, דוקומנטרי ומשפחה) ועוד 2 ערוצי סרטים בטכנולוגיית HD. בשנת 2005 היא השיקה את yesMax- ממיר הקלטה שמאפשר הקלטה רציפה של תוכניות וסרטים. בשנת 2007 היא החלה בשידור ערוצי HDTV ובעקבותיהם הוציאה את הממיר yesMaxHd שהעלה את איכות הצפייה ואת רמת השליטה בתוכן הנצפה.למידע נוסף בנושא: HD
תפריטי ערוצי הטלוויזיה של החברה הם רבים ומגוונים:

 • סרטים- כאמור יס מפעילה עשרה אפיקים כאשר שניים מהם בטכנולוגיית HD.
 • סדרות- יס מפעילה חמישה ערוצי סדרות מכל העולם ועוד שלושה ערוצי סדרות בטכנולוגיית HD.
 • ספורט- ליס יש 14 אפיקים ששניים מהם הם ערוצים אינטראקטיביים וארבע מהם משודרים בטכנולוגייתHD.
 • מוזיקה-  יס משדרת 11 ערוצי מוזיקה ששנים מהם הם ערוצי בחירה אינטראקטיביים ואחד משודר בHD.
 • ילדים- ישנם עשרה ערוצי ילדים ועוד ושני אפיקים נוספים של משחקים אינטראקטיביים.
 • חדשות-  ישנם 16 ערוצי חדשות לא כולל את הערוצים המסחריים: 22, 10, ואת הערוץ הממלכתי – 11.
 • ערוצים בשפה הרוסית- יס מפעילה 12 אפיקים שמתאימים לדוברי רוסית בתחומים של: סרטים, חדשות, מוזיקה, סדרות וילדים.

בנוסף יס מפעילה ערוצי העשרה מגוונים, ערוצי בידור מכל  העולם, ערוצי יהדות ואת הערוצים הממלכתיים והמסחריים.HOT –  הוט החלה את דרכה כמותג משותף של חברות הכבלים  תבל, ערוצי זהב ומת"ב. היא פועלת בארץ משנת 2003. את החברה מרכיבים שני גופים: הראשון, HOT מערכות תקשורת שאחראים על שרותי הטלוויזיה, והשנייהHOT טלקום שאחראים על שירותי האינטרנט והטלפון.  היא החלה את דרכה כספקית של ערוצי טלוויזיה רב- ערוציים אך עם הזמן היא התרחבה וגדלה וכיום היא מספקת בנוסף לטלוויזיה שירותי אינטרנט וקווי טלפון ביתיים.בתחום הטלוויזיה הוט חולשת על נתח שוק של 60% דבר המעיד עליה כמובילה בתחום. היא הראשונה שהביאה את בשורת  הon demand- צפייה לפי דרישה- שירותים אלה נותנים ללקוח את האפשרויות:א.    להזמין תוכניות מתוך ספריית תוכן שמכילה יותר מ10,000 שעות תוכן באמצעות HOT V.O.D.
ב.    לחזור להתחלת התוכנית בלי שום צורך להקליט אותה מראש באמצעות start over.
ג.    להקליט סדרות או סרטים נבחרים מלוח השידורים ולראות אותם לפי בחירה באמצעות hot magic.
בנוסף הוט מפעילה מעל 150 ערוצים של צפייה דיגיטאלית כאשר ההתמקדות שלה היא על תחום הסדרות.ערוצי בידור- הוט מפעילה 14 ערוצי בידור כאשר אחד מהם הוא אינטראקטיבי.

 • ערוצי HD-  להוט יש 12 ערוצים המשודרים בטכנולוגיית HD במגוון תכנים.
 • ערוצי סרטים- לחברה ישנם תשעה ערוצי סרטים ובנוסף יש לה את HOT V.O.D.  שמאפשר הזמנה של סרטים דרך השלט בכל זמן נתון.
 • ערוצי ילדים- הוט מפעילה 13 ערוצי ילדים ששניים מתוכם הם אינטראקטיביים.
 • ערוצי חדשות- הוט מפעילה 11 ערוצי חדשות שונים מכל העולם.
 • ערוצי ספורט- להוט ישנם 12 ערוצי ספורט שונים.
 • ערוצי העשרה- הוט מפעילה 16 ערוצי העשרה בתחומים שונים של: טבע, יהדות, ידע ומשפחה.