שטיפת ידיים: למה זה כל כך חשוב?

שטיפת ידיים היא פעולה חשובה ועכשיו גם יש מחקר שמוכיח עד כמה. בואו לקרוא מה הן המחלות שרחיצת ידיים יכולה למנוע. שטיפת ידיים המספרים החשובים

שטיפת ידיים היא פעולה שמנסים להטמיע בנו לבצע מילדות. אם הקורונה לא גרמה לכם לשטוף ידיים כמו משוגעים, אולי המחקר הזה יגרום לכם. מחקר מעניין פורסם בעיתון האמריקני לבריאות הציבור. הוא בדק את השפעת התערבויות שונות לעידוד השמירה על ידיים נקיות. בנוסף הוא בדק את הפחתת שיעורי התחלואה במחלות מערכת העיכול ובמחלות דרכי הנשימה כתוצאה מכך. 

במסגרת המחקר, נסקרו 30 מחקרי עבר, שהתמקדו בשמירה על ידיים נקיות. המחקרים נערכו בין השנים 1960 ו-2007). התוצאות הראו, כי שיפור בשמירה על היגיינת הידיים, גרם להקטנת התחלואה במחלות מערכת העיכול ב-31%. עוד הן חשפו גם הקטנת התחלואה במחלות דרכי הנשימה ב-21%. 

ההתערבות היעילה ביותר הייתה חינוך לרחיצת ידיים ושימוש בסבון כלשהו. נמצא ששימוש בסבון אנטי בקטריאלי  היה מעט יותר יעיל בהשוואה לסבון רגיל. 

עוד נמצא, ששמירה על היגיינת הידיים, היא בעלת יעילות מוכחת למניעת תחלואה במחלות מערכת העיכול. בנוסף היא בעלת השפעה פחותה (אבל עדיין יעילה) למניעת מחלות דרכי הנשימה.

מחקרים רבים מצאו שקיים קשר בין שמירה על היגיינת הידיים לבין הפחתה בשיעורי התחלואה במחלות זיהומיות באוכלוסייה. עם זאת, עד השנים האחרונות לא נעשה מחקר מקיף המשווה את יעילות ההתערבויות השונות בקהילה. מטרת ההתערבויות היא על מנת שאפשר יהיה לגבש המלצות אחידות. 

 יש לכך חשיבות רבה, בגלל המגוון הרב הקיים בשוק המוצרים ההיגייניים לידיים. 

בנוסף, שמירה על היגיינת הידיים נחשבת כאמצעי חשוב לטיפול במגיפות כלל עולמיות כמו שפעת. אפשרות לסיכונים, כמו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, שנמצאו קשורים לשימוש במוצרים הגייניים לידיים. הכוונה היא לסבונים אנטי בקטריאליים ומוצרים דומים.

מחקר שטיפת ידיים סיכום

תוצאות מחקר

התערבויות לשמירה על היגיינת ידיים תרמו להפחתת התחלואה במחלות מערכת העיכול בשיעור של 31%. שימוש בסבון אנטי בקטריאלי בשילוב עם חינוך מתאים – תרמו להפחתת התחלואה ב- 39%, בהשוואה לקבוצת הביקורת, שבה לא נעשתה שום התערבות. התערבויות לשמירה על היגיינת הידיים תרמו להפחתה יעילה (אם כי פחותה) של 21%, במחלות של דרכי הנשימה.

מסקנות מחקר

הוכח ששמירה על היגיינת ידיים יעילה לצורך מניעת תחלואה במערכת העיכול.

בנוסף, נמצא שהיגיינת הידיים יעילה – אם כי ברמה פחותה – במניעת מחלות של דרכי הנשימה. שימוש בתכשירים אנטי בקטריאליים, בהשוואה לסבון רגיל, הראו יתרון קטן בלבד. לכן מומלץ להשתמש בסבון רגיל לצורך שמירה על היגיינת הידיים. 

מעוניינים בפרטים נוספים עבור המוצר/השירות עליהם נכתב במאמר זה? השאירו למטה פרטים ונעביר אותם לבעל המוצר/שירות